wrz 9, 2016

Bezpłatne leki dla seniorów


Od 1 września seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia mogą nieodpłatnie zaopatrzyć się w leki z listy rzygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Na liście znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych.

Kategoria: General
Napisał: admin

Seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia i są uprawnieni do korzystania ze świadczeń publicznej opieki zdrowotnej, będą mogli zrealizować receptę nieodpłatnie w ramach programu  „75 plus”, który wszedł w życie 1 września 2016 r. 

Lista została skonstruowana w taki sposób, aby zapewnić pacjentom równy dostęp do leków na najczęstsze schorzenia, dzięki czemu będą oni mogli kontynuować rozpoczętą terapię bez potrzeby zmiany leków. 

Jakie są zasady wystawiania recept na bezpłatne leki 

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że recepta na bezpłatne leki może być wystawiona najwcześniej w dniu 75. urodzin. Receptę może wypisać lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), wyłącznie wówczas, gdy pacjent jest zarejestrowany w danej przychodni i znajduje się na liście aktywnej danego lekarza. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy lekarz jest nieobecny, chory lub na urlopie. Wtedy receptę na bezpłatny lek może wypisać lekarz, który go zastępuje. Recept na bezpłatne leki seniorzy nie otrzymają za to m.in. od lekarzy POZ w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a także od lekarzy bez specjalizacji, którzy wspierają działalność przychodni. Resort przypomina także, że przy wypisywaniu recepty należy w polu "kod uprawnień dodatkowych" wpisać "S". Jest to bardzo istotne, ponieważ farmaceuta nie ma prawa nic dopisywać na recepcie.

Kluczowe informacje, które warto pamiętać: 
  • bezpłatne są tylko te leki, które wymienione zostały w wykazie Ministra Zdrowia
  • uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 75 rok życia
  • bezpłatne leki będą mogli przepisywać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarki POZ
  • pamiętaj, że recepta musi być oznaczona specjalną kategorią "S".