lip 28, 2017

Zaćma – choroba seniorów


W 99% przypadków powstawanie zaćmy jest efektem procesu starzenia. Postępujące zmętnienie soczewki oka odkrywa zwykle okulista podczas rutynowych badań kontrolnych.

Kategoria: General
Napisał: admin

Jednak sam pacjent jest w stanie dostrzec objawy choroby dopiero wtedy, gdy znacznie pogarsza się jego widzenie, a brak ostrości i rozmyty obraz utrudniają mu wykonywanie codziennych czynności.

Wraz z wiekiem soczewka oka staje się mniej elastyczna i bardziej mętna. To sprawia, że do oka dociera mniejsza ilość światła, które ulega rozproszeniu. Obraz obiektów staje się mniej wyraźny, nieco rozmazany, a postępujący proces starzenia się soczewki oka prowadzi do coraz większych zaburzeń widzenia. Obrazy stają się coraz bardziej mętne, dodatkowo pojawiają się problemy z widzeniem kolorów, a zignorowanie tych objawów może skutkować całkowitą utratą wzroku.

Te czynniki warto mieć na oku

Specjaliści są zdania, że operować należy, gdy tylko zaćma zacznie utrudniać życie. Kiedyś panował powszechny pogląd, że zaćma powinna "dojrzeć", czyli osiągnąć stan kompletnego zmętnienia soczewki, żeby wykonać operację. Współczesna medycyna pozwala jednak na interwencję w każdym stadium rozwoju choroby. Zabieg jest prosty, trwa 25-35 minut i można go przeprowadzić zarówno w warunkach ambulatoryjnych, gdzie po zaledwie kilku godzinach pacjent zostaje zwolniony do domu, jak i w szpitalu, gdzie pozostaje się na 1-3 dni. Jeśli zaćma dotyczy obu oczu, najpierw operuje się jedno, a po kilkunastu dniach drugie.

Zaćma dotyka przede wszystkim osób w wieku 60 - 80 lat, ale zdarza się również czterdziestolatkom. Warto wspomnieć, że przyczyną występowania objawów katarakty są często inne schorzenia, takie jak np.: choroby gałki ocznej (np. odwarstwienie siatkówki, nowotwory, jaskra), choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, galaktozemia), infekcje wirusowe i bakteryjne, alergie pokarmowe, promieniowanie ultrafioletowe (np. słoneczne, z ekranów TV i komputerów), promieniowanie jonizujące, toksyczność leków syntetycznych (np. kortykosterydów, niektórych antykoncepcyjnych, psychiatrycznych, antybiotyków itd.), czy nadmiar metali ciężkich w organizmie.

Racjonalna i skuteczna ochrona przed zaćmą starczą polega więc przede wszystkim na stosowaniu zasad profilaktyki ogólnoustrojowej po ukończeniu 50 roku życia, zależnie od warunków zdrowotnych i higienicznych miejsca pracy, skażenia środowiska w miejscu zamieszkania oraz od przebytych chorób i stopnia osłabienia układu immunologicznego.

Nie przegap profilaktyki

Niestety nie istnieją żadne lekarstwa ani domowe sposoby likwidujące zaćmę, występują jednak pewne zależności, które mogą ograniczyć ryzyko jej wystąpienia lub przynajmniej ją opóźnić.

Badania wykazały, że w zdrowym oku poziom witaminy C jest 30–50 razy wyższy niż we krwi, zaś poziom glutationu i cynku 10 razy wyższy. Dla porównania w oczach z zaćmą poziom tych związków jest znikomy i równy lub niższy od deficytowego poziomu ogólnoustrojowego. Związki te można uznać za swoiste markery, ponieważ witamina C jest znanym czynnikiem oksydoredukcyjnym działającym jako przeciwutleniacz (antyoksydant). Z kolei naukowcy z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia odkryli, że przy wskaźniku masy ciała BMI powyżej 30, oznaczającego otyłość, przynajmniej trzykrotnie wzrasta ryzyko powstania zaćmy – w porównaniu z tymi, których wskaźnik jest na prawidłowym poziomie, nie przekraczającym progu nadwagi.

Oprócz zdrowej diety warto również pomóc naszym oczom dodatkową suplementacją. W tej dziedzinie najlepiej sprawdzą się preparaty zawierające luteinę, takie jak GOLD Luteina czy Luteina Max-Complex dostępna w aptece bez recepty.

Luteina wraz z zeaksantyną skumulowana jest w największym stopniu w soczewce oka i w centralnej części siatkówki – plamce żółtej. Plamka żółta umożliwia widzenie centralne i odpowiada za jego ostrość. Wykorzystując lipofilne właściwości luteiny i zeaksantyny, połączenie ich z olejem DHA stwarza więc optymalne warunki pozwalające na efektywną absorbcję w organizmie.

Witamina E jako naturalny przeciwutleniacz uczestniczy w ochronie komórek przez stresem oksydacyjnym z kolei cynk w postaci innowacyjnych peletek wraz z witaminą A odgrywającą kluczową rolę w procesie specjalizacji komórek; przyczyniają się do zachowania prawidłowego widzenia. Produktem zawierającym zestaw powyższych składników jest na przykład Lutidin Ultra w kapsułkach.

Warto wspomnieć również o preparatach tj. BIORETINOF zawierających znany z dobroczynnych właściwości ekstra z owoców borówki czarnej. Jego składniki aktywne posiadają działanie wzmacniające i przeciwutleniające naczynia krwionośne w obrębie narządu wzroku.