sty 11, 2017

Test CRP zamiast antybiotyku?


Okazuje się, że potrzeba dosłownie pięciu minut, aby ustrzec się przed wycieńczającą organizm antybiotykoterapią, albo żeby przekonać się, że jest ona absolutnie konieczna. Jak to możliwe? Wystarczy wykonać szybki i prosty test CRP. Czym jest i w jakich sytuacjach się go stosuje?

Kategoria: General
Napisał: admin

Test CRP określa stężenie specyficznego rodzaju białka C-reaktywnego, którego poziom w organizmie różni się w zależności od tego czy mamy do czynienia z infekcją wirusową czy bakteryjną. Testy są najczęściej wykonywane w przypadku infekcji dróg oddechowych lub braku skuteczności stosowanej terapii. 

Czym jest CRP?

Białko C-reaktywne inaczej CRP należy do grupy tzw. białek ostrej fazy i informuje o toczącym się aktualnie procesie zapalnym, o uszkodzeniu tkanek lub zakażeniu. W tych przypadkach białko C-reaktywne dostaje się do krwi, gdzie zapoczątkowuje pewne procesy, mające doprowadzić do zlikwidowania infekcji czy zapalenia.

Białko C-reaktywne jest wytwarzane w wątrobie w odpowiedzi na wszelkie stany zapalne dziejące się w organizmie, jak na przykład zwykłe przeziębienie czy zapalenie pęcherza moczowego. Często jednak towarzyszy także poważniejszym schorzeniom, takim jak zakażenia grzybiczne, układowe choroby tkanki łącznej czy ostre zapalenia jelit. 

Warto pamiętać, że na stężenie CRP mają wpływ wiek, rasa, płeć, pora roku, czy też aktywność fizyczna. A czynnikami, które również mogą powodować zwiększenie tego wskaźnika w organizmie może być chociażby palenie tytoniu, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze lub stosowanie terapii hormonalnej.

Diagnostyka na wyciągnięcie ręki

W surowicy zdrowych ludzi stężenie CRP nie przekracza 6 mg/l, w infekcjach wirusowych jest nieznacznie podwyższony, a w ostrych infekcjach bakteryjnych może zwiększać się nawet kilkaset krotnie. Wykonując prosty test można uniknąć niepotrzebnego przepisywania antybiotyków pacjentom, dla których ich zastosowanie nie jest wskazane, gdyż źródło zakażenia jest najprawdopodobniej wirusowe. Mimo że jeszcze niedawno wykonanie testu wymagało udania się do przychodni lub zakupu drogiego urządzenia, obecnie można go wykonać w warunkach domowych.

W naszej aptece dostępne są pierwsze na rynku szybkie testy przeznaczone do użytku domowego umożliwiające rozróżnienie infekcji bakteryjnej od wirusowej. Testy CRP wykonuje się z krwi z palca. Wynik testu odczytuje się w postaci barwnych prążków na płytce testowej w czasie 5 minut, a rezultat testu może być również pomocny w określeniu skuteczność podjętego leczenia.

Niezależnie od tego czy mamy wątpliwości co do rodzaju infekcji, która nam doskwiera, czy chcemy sprawdzić, czy przyjmowane przez nas leki działają, warto mieć w swojej domowej apteczce kontrolny zestaw. Dodatkowa wiedza o stanie zdrowia naszego organizmu z pewnością nie zaszkodzi, a może przysłużyć się do szybszego i skuteczniejszego leczenia.