wrz 29, 2016

Obrzęki nóg


Jednym ze skutków zatrzymania wody w organizmie jest powstawanie opuchlizn i obrzęków, które najczęściej dotyczą kończyn dolnych. Mimo że na wiele przyczyn zatrzymywania wody w organizmie nie mamy wpływu, warto wiedzieć z czego wynikają i które z nich mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego.

Kategoria: General
Napisał: admin

Obrzęki w normie

Obrzęki nóg bardzo często pojawiają się u kobiet i związane są z gospodarką hormonalną np. wzrost poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu w trakcie cyklu miesięcznego sprzyja powstawaniu opuchnięć, jednak nie powinno budzić niepokoju i na ogół ustępuje np. w momencie rozpoczęcia terapii hormonalnej. Opuchnięcie jest również jednym z najczęstszych skutków zmęczenia lub ciężkiej pracy fizycznej. Niestety dzisiejszy styl życia sprzyja tego typu problemom. Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej przed komputerem lub za kierownicą powodują, że krew z kończyn dolnych nie krąży prawidłowo, obrzęk powstaje wtedy, gdy w tkankach dochodzi do nieprawidłowego nagromadzenia płynu surowiczego. Z tym problemem możemy próbować poradzić sobie na własną rękę np. po powrocie do domu mocząc nogi w wodzie z solą kuchenną lub specjalną solą do nóg np. Jodowo-Bromową Leczniczą Solą Bocheńską, ponieważ taka kąpiel dla stóp pomaga wyciągnąć nadmiar wody z opuchniętych miejsc. 

Co pomaga?

Jeżeli „przechodziliśmy” cały dzień warto wieczorem spędzić chwilę trzymając nogi wysoko aby ułatwić odpływ krwi. Dla osób, którym doskwiera problem obrzęków nóg polecamy również żele lub maści, których główną zaletą jest obkurczanie naczyń krwionośnych, co powoduje, że stają się one szczelniejsze, bardziej elastyczne i mniej wody przepuszczają na zewnątrz. Pomocne są też środki zawierające spore dawki wapnia dobezylan jednowodnego, bo uszczelniają naczynia, poprawiają krążenie oraz zmniejszają krzepliwość krwi, przykładem preparatów zawierających tą substancję czynną są Rostil lub Dobenox. Osoby cierpiące z powodu obrzęków powinny też nosić specjalne pończochy lub rajstopy przeciwżylakowe. Najbardziej nowoczesną postacią takich wyrobów są pończochy, czy rajstopy o zmiennym stopniu ucisku lub z tzw. przerywaną kompresją pneumatyczną, takie jak rajstopy uciskowe Scholl Light Legs, których zmienny ucisk na łydki pobudza szybkość przepływu krwi w żyłach nóg. 

Kiedy trzeba uważać

Niestety przyczyny powstawania obrzęków nóg mogą mieć swoje źródła w innych, często poważniejszych dolegliwościach. Bardzo często są objawem chorób krążenia, schorzenia tarczycy, problemów z nerkami, czy nieprawidłową gospodarką elektrolitową organizmu. Jeżeli więc obrzęki zdarzają się często, nie ustępują po odpoczynku i zastosowaniu podstawowych środków zaradczych należy udać się do specjalisty i zrobić badania. Z kolei jeśli mamy świadomość naszych dolegliwości i zdiagnozowane schorzenia np. nadczynność tarczycy wymienione wcześniej sposoby pomogą w leczeniu nieprzyjemnych objawów.