mar 31, 2017

Czy cukier może być zdrowy?


Duża ilość fruktozy, którą codziennie spożywamy w większości dostępnych na rynku produktów może prowadzić do odporności na insulinę, która powoduje szereg schorzeń takich, jak nadwaga, nadciśnienie, problemy ze stawami, zaburzenia hormonalne, skoki wagi ciała czy próchnica. 

Kategoria: General
Napisał: admin

Alternatywą dla zwykłego cukru może być erytrytol lub ksylitol czyli naturalne słodziki posiadające wielokrotnie niższy indeks glikemiczny w porównaniu do fruktozy, glukozy czy sacharozy. Czym tak naprawdę są te substancje i jakie są ich zalety, podpowiada drOptima. 

Badania TNS wykazały, że Polacy zdecydowanie nadużywają cukru i średnio co trzeci z nas dodaje aż 2-3 łyżeczki do każdej filiżanki herbaty albo kawy. Obliczono, że każdego dnia spożywamy przeciętnie 10 łyżeczek cukru, warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem do swojej diety zdrowszych zamienników. 


Zdrowsze zamienniki 

Specjaliści uważają, że najlepszą i najzdrowszą alternatywą dla cukru są Erytrytol i Ksylitol

Ksylitol jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy alkoholi cukrowych, jego historia sięga XIX wieku a nazwa cukier brzozowy wzięła się z tytułu, iż dawniej wykorzystywano do jego produkcji korę brzozy. Obecnie głównym surowcem wykorzystywanym przez przemysł do jego produkcji jest kukurydza lub jest on pozyskiwany z w wyniku procesu przemysłowego. 

Erytrytol, to również organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi alifatycznych, znany jako słodzik i dopuszczony do użytku w Europie w 2006 roku. Ma prawie zerowy indeks glikemiczny. Zawiera zaledwie 0,2 kcal czyli nawet mniej od ksylitolu i naturalnie występuje w owocach, takich jak melony, gruszki i winogrona, niektórych porostach i wodorostach, kukurydzy, niektórych grzybach, winie czy sosie sojowym. Pozyskuje się go w procesie naturalnej fermentacji, podczas której pod wpływem drożdży, glukoza zostaje zamieniona właśnie w erytrytol. Jako dodatek do żywności ma symbol E968. 

Słodko, ale mniej kalorycznie 

Zarówno erytrytol, jak i cukier brzozowy, to najlepsza alternatywa dla osób z wysokim zagrożeniem cukrzycą, cukrzyków, osób cierpiących na otyłość i inne problemy metaboliczne, głównie ze względu na fakt, że są metabolizowane z niewielkim udziałem insuliny. 

Dla przykładu jednym z atutów ksylitolu jest to, że ma podobną słodycz do zwykłego cukru, ale zawiera aż 40% mniej kalorii. Jego ADI, czyli dopuszczalna dzienna dawka nie została wyznaczona, co oznacza, że jest on całkowicie bezpieczny niezależnie od spożywanej ilości dziennej. 

Wynika to z faktu, że ksylitol wytwarza się naturalnie w organizmie człowieka w ilości ok. 15 g dziennie w procesach trawienia, jest więc składnikiem biozgodnym. W związku z tym może być z powodzeniem wykorzystywany do codziennego użytku i w pełni zastąpić zwykły cukier do słodzenia najróżniejszych rzeczy np. kaw , herbat i  do różnych przepisów kulinarnych. Jego wprowadzenie do codziennej diety nie tylko korzystnie wpływa na utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, ale również pozwala zadbać o sylwetkę znacznie zmniejszając ilość spożywanych z posiłkami kalorii. 

Zdrowe zęby i piękna skóra 

Nie bez powodu ksylitol używany jest w produkcji gum do żucia i miętówek. Badania potwierdzają, że wykazuje on, podobnie jak erytrytol działanie przeciwpróchnicze a jego spożycie może sprzyjać likwidacji płytki nazębnej lub też pomagać w leczeniu zakażenia jamy ustnej drożdżakowcami. Niektóre rodzaje bakterii występujących w jamie ustnej żywią się glukozą ze zjadanego przez nas pożywienia, ale nie mogą pożywiać się ksylitolem. Zastępując cukier ksylitolem lub erytrytolem redukujemy więc dostępna pożywkę dla szkodliwych bakterii powodujących próchnice. 

Istnieją również badania na zwierzętach pokazujące na przykład, że ksylitol może zwiększyć produkcję kolagenu, a tym samym przyczynić się do przeciwdziałania skutkom starzenia się skóry a nawet pomóc w wygładzeniu zmarszczek oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia osteoporozy. Wydaje się również mieć działanie prebiotyczne, będąc pożywką dla pożytecznych bakterii w jelitach. 

Istotną wadą dla większości klientów zainteresowanych Ksylitolem i Erytrolem jest jego dostępność. Ograniczony dostęp wynika z jego braku na rynku w tradycyjnych sklepach i supermarketach. Znaleźć go można  natomiast w sklepach ze zdrową żywnością, niektórych sklepach zielarskich oraz w naszej aptece w postaci słodzika lub pudru.