lis 10, 2016

Nadciśnienie tętnicze


Według danych Światowej Organizacji Zdrowia nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Obecnie łączna liczba chorych na świecie przekracza 970 mln, a według szacunków w ciągu kolejnych kilkunastu lat osiągnie powyżej 1,5 mld.

Kategoria: General
Napisał: admin
W Polsce na tę chorobę cierpi około 30% społeczeństwa, a zdecydowana większość przypadków ma charakter pierwotny, co oznacza że nie ma konkretnej przyczyny możliwej do usunięcia interwencją medyczną. Czym jest nadciśnienie i jak postępować, kiedy pojawią się pierwsze symptomy problemu? Oto kilka przydatnych informacji od Dr Optima. 

Nadciśnienie tętnicze, zwane również chorobą nadciśnieniową lub hipertensją, jest przewlekłym schorzeniem układu krążenia, które charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, przekraczającym górną granicę wartości uznanych za prawidłowe i obserwowanym podczas co najmniej trzech pomiarów. Wartości, od których stwierdza się występowanie nadciśnienia tętniczego wynoszą 140/90mmHg lub powyżej. Jest to więc stan, w którym albo serce pracuje z większym wysiłkiem niż jest to konieczne, bijąc zbyt mocno i osiągając wysokie ciśnienie skurczowe czyli górne, albo zbyt zwężone naczynia krwionośne hamują przepływ krwi do góry, co z kolei powoduje wysokie ciśnienie rozkurczowe – dolne. 

Problem najczęściej dotyka osoby po 50 roku życia, jednak jak podają specjaliści w ponad 90% przypadków nadciśnienia tętniczego nie znana jest somatyczna przyczyna jego występowania. Oznacza to, że właściwie nie ma sposobu, który pozwoliłby na całkowite wyeliminowanie problemu. 

Obserwuj uważnie swój organizm 

Za czynniki zwiększonego ryzyka zapadalności na nadciśnienie uznaje się nadmiar cholesterolu we krwi, nadwagę i otyłość brzuszną, brak regularnej aktywności fizycznej, stres, nałogowe palenie tytoniu, zwiększone spożycie alkoholu oraz nadmiar soli w diecie. Do tej listy można również dodać obciążenia rodzinne, ponieważ około 65% osób z nadciśnieniem posiada chorujących na nie przodków. Niemniej jednak wystąpienie nadciśnienia tętniczego w dużej mierze zależy od naszego trybu życia.

To również choroba, która może latami przebiegać bezobjawowo dlatego warto bacznie obserwować swój organizm. Pierwszymi objawami jakie powoduje nadciśnienie tętnicze mogą być złe samopoczucie, osłabienie, uporczywe bóle głowy szczególnie w jej tylnej części oraz krwawienia z nosa. Nie można ignorować tych symptomów i należy niezwłocznie wybrać się do lekarza, ponieważ wieloletnie nadciśnienie może prowadzić do poważnych powikłań w postaci zawałów serca, udarów mózgu, czy uszkodzenia nerek lub wzroku. 

Mierz regularnie 

W profilaktyce nadciśnienia tętniczego ogromną rolę odgrywają regularne pomiary ciśnienia. Domowy ciśnieniomierz nie tylko pomoże nam kontrolować stan zdrowia, ale będzie również bardzo przydatnym narzędziem w długim leczeniu.
Większość dostępnych w aptekach aparatów do pomiaru ciśnienia jest bardzo łatwa w obsłudze, tak aby bez problemu radziły sobie z nią również osoby starsze. Aparaty takie jak MICROLIFE BP są automatycznymi ciśnieniomierzami naramiennymi, zasilanymi bateriami, które posiadają pamięć 30 ostatnich pomiarów wraz z datą i godziną, a ich cena umożliwia zakup nawet najmniej zamożnym pacjentom. 

Pomiary najlepiej wykonywać rano, w południe i wieczorem, a wyniki zapisywać tak, aby lekarz mógł stwierdzić czy nadciśnienie tętnicze jest kontrolowane i dobrać właściwe dawki leków. Warto również pamiętać, że nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą, leczoną do końca życia i nie można na własną rękę decydować np. o zaprzestaniu przyjmowaniu leków zalecanych przez lekarza. Tylko w niektórych przypadkach, kiedy istnieje usuwalna przyczyna nadciśnienia, taka jak nadczynność tarczycy czy choroby nerek, po jej usunięciu istnieje możliwość trwałego wyleczenia, jednak w innych przypadkach terapia powinna być ciągła. 

Dieta + wsparcie z zewnątrz 

W aptekach są również dostępne preparaty wpływające na obniżenie ciśnienia krwi, jak np. MEDARGIN. Zawarte w nim składniki uzupełniają codzienną dietę w aminokwas argininę, która bierze udział w powstawaniu tlenku azotu - substancji wywierającej bardzo korzystny wpływ na naczynia krwionośne. Tlenek azotu działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, co  zwiększa przepływ krwi w tkankach, zapobiega osadzaniu się płytek krwi i cholesterolu na ściankach naczyń, odgrywa ważną rolę w zapobieganiu miażdżycy i profilaktyce innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Należy jednak pamiętać aby przyjmowanie wszystkich środków na nadciśnienie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą w celu określenia ich możliwych interakcji. 

Bez wątpienia w profilaktyce pomoże również zdrowa dieta. Osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem z pewnością powinny zrezygnować ze słodyczy, pełnego mleka i jego pełnotłustych przetworów, tłustych mięs i wędlin, wędzonych ryb, żywności konserwowanej, koncentratów, zup w proszku, gotowych sosów, żółtego sera, chipsów, fast foodów, a przede wszystkim ograniczyć sól! Ich miejsce w codziennych posiłkach powinny zastąpić warzywa i owoce, a alkohol i duże ilości kawy - woda, herbata i ziółka, od których dodatkowo się nie tyje