pa 13, 2016

Wstydliwa dolegliwość


NTM – ten niewinny skrót oznacza bardzo nieprzyjemną dolegliwość, która potrafi być przyczyną nie tylko poważnych problemów zdrowotnych, ale również depresji, izolacji i społecznego napiętnowania. Inkontynencja, lub inaczej nietrzymanie moczu, bo o nim mowa to niezależny od naszej woli wyciek moczu. Według danych epidemiologicznych zaburzenie to występuje u około 10% populacji i dotyczy dwukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn.

Kategoria: General
Napisał: admin

Dane epidemiologiczne wskazują, że zaburzenie to występuje u około 10% całej populacji. Częstość występowania codziennych incydentów nietrzymania moczu u kobiet wynosi od 5% do 15%, przy czym najwyższy wskaźnik występuje u kobiet powyżej 70 roku życia. W przypadku mężczyzn wskaźnik ten jest nieco niższy i wynosi od 2 do 11%. Na rynku farmaceutycznym obecnych jest kilka preparatów, które można polecać osobom z problemem inkontynecji, jednak żeby zacząć je stosować warto najpierw poznać jej przyczynę.

Problem, który może pojawić się w każdym wieku

Badania dowodzą, że wśród kobiet w wieku 30-39 lat aż 12 proc. cierpi na nietrzymanie moczu. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia problemu, bo po 60 roku życia aż połowa pań doświadcza nieprzyjemności z powodu mokrej bielizny. W przypadku mężczyzn NTM, to powszechne zjawisko już po czterdziestce, kiedy jeden na czterech mężczyzn ma problemy związane z utrzymaniem moczu.

Przyczyn NTM może być kilka. Do najczęstszych szczególnie w przypadku kobiet należą infekcje układu moczowo-płciowego i mimo że nieprzyjemne, są również stosunkowo łatwe do wyleczenia, ponieważ w przypadku potwierdzenia w badaniach infekcji bakteryjnej, zwykle wystarczy kuracja antybiotykiem aby pozbyć się problemu.

Kolejnym częstym powodem nietrzymania moczu są zmiany hormonalne. Kiedy wraz z wiekiem obniża się poziom estrogenów, zmniejsza się również elastyczność mięśniówki dna miednicy i przepony moczowo-płciowej, co może być powodem nietrzymania moczu. U mężczyzn może to być również efekt przebytej operacji prostaty. Jako pozostałe przyczyny wymienia się porody oraz ciężką pracę fizyczną, która również może wpłynąć na kondycję mięśni, a także efekty uboczne zażywania niektórych leków, skutki nadwagi lub cukrzycy.

Inkontynencję da się leczyć

Osoby, które dotknął problem nietrzymania moczu często wstydzą się do niego przyznać, albo zakładają, że to przypadłość związana z wiekiem i należy się z nią pogodzić. O ile NTM nie jest spowodowane poważniejszymi schorzeniami, specjaliści wyróżniają trzy stopnie ciężkości wysiłkowego nietrzymania moczu: popuszczanie moczu tylko pod wpływem dużego wysiłku (dźwiganie, kaszel), popuszczanie moczu pod wpływem lekkich czynności fizycznych (wstawanie, chodzenie), oraz wyciekanie bezwiedne moczu także w pozycji leżącej.

W zależności od źródeł problemu należy zastosować odpowiednią kurację i środki zapobiegawcze zarówno te farmakologiczne, jak i naturalne. W łagodzeniu dolegliwości mogą pomóc preparaty dostępne w aptece, takie jak np. Femma Expert Protect lub Femurin , które w oparciu o działanie ekstraktów roślinnych i witamin, pomagają utrzymać prawidłowe napięcie mięśni mających wpływ na trzymanie moczu, oraz wspomagać prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. W składzie preparatów wyróżnić można również wodny ekstrakt z pestek dyni, bogaty w fitoestrogeny (enterodiol) i adenozynę oraz ekstrakt z nasion soi z czynnymi izoflawonami.

Zawartość tych substancji czynnych wzmacnia mięśnie dna miednicy pozwalając na odzyskanie kontroli nad procesem trzymania moczu oraz wpływa bezpośrednio na rozluźnianie mięśni pęcherza, przez co zmniejsza parcie na mocz. Dzięki kompleksowemu połączeniu substancji aktywnych poprawia on funkcjonowanie struktur zaangażowanych w proces prawidłowego trzymania moczu. Aby osiągnąć najlepsze efekty zaleca się kilkumiesięczną terapię, podczas której przez pierwsze dwa tygodnie stosuje się nawet 3-4 tabletki dziennie. Efekty stosowania mogą pojawić się już po 2-3 tygodniach. 

Poćwicz dla zdrowia

Pęcherz można także „wytrenować” np. odraczając oddawanie moczu i tym samym ćwicząc jego wytrzymałość lub co jakiś czas zaciskając mięśnie tak, aby zatrzymać jego strumień. Dodatkowo kobiety powinny opanować technikę napinania mięśni krocza tzw. mięśni Kegla, którą mogą ćwiczyć nawet siedząc przy biurku, czekając na autobus, podczas prac domowych bez zwracania na siebie uwagi otoczenia. Wystarczy tylko pamiętać o systematyczności.

Wielu osobom, które zmagają się z nietrzymaniem moczu często wydaje się, że ograniczenie przyjmowania płynów spowoduje ograniczenie popuszczania moczu. Wręcz odwrotnie! Faktycznie zmniejsza się wówczas diureza, ale jednocześnie dochodzi do zmniejszenia pojemności czynnościowej pęcherza moczowego, co może prowadzić do nasilenia epizodów częstomoczu bądź nietrzymania moczu.

Kiedy już pojawia się problem, niezwykle ważna jest również higiena. Szeroka gama produktów pielęgnacyjnych oraz wyrobów chłonnych w postaci wkładek urologicznych, majtek chłonnych czy pieluchomajtek daje duże możliwości wyboru znalezienia najbardziej właściwych metod higieny. W aptece AptekaSenior.pl znajdziecie całą gamę tego rodzaju artykułów higienicznych dla dorosłych, takich jak chociażby wkładki urologiczne Seni Line , które pozwolą zapewnić komfort i dyskrecję niezależnie od sytuacji.