wrz 30, 2016

Witamina D – dlaczego jest tak ważna dla zdrowia?


Dlaczego piszemy o witaminie D akurat teraz? Bo jej niedobór, to powszechne zjawisko dotykające prawie każdego mieszkańca naszej strefy klimatycznej w długich, zimowych miesiącach. Jej braki potrafią być przyczyną wielu problemów zdrowotnych wymagających długotrwałego leczenia. Niestety ponad 90 proc. Polaków cierpi z powodu niedoboru tej „słonecznej witaminy”, a według szacunków, na świecie problem ten dotyka aż miliarda ludzi.

Kategoria: General
Napisał: admin

Witamina D niejedno ma imię

Witamina D jest niezbędna do utrzymania właściwej gospodarki wapniowo-fosforowej w organizmie oraz prawidłowej struktury kośćca. Zalicza się ją do grupy rozpuszczalnych w tłuszczach steroidów i jest naturalnym hormonem. Największe znaczenie dla naszego organizmu ma związek cholekalcyferol, czyli potocznie witamina D3. Jej powstawanie zawdzięczamy energii słonecznej, gdyż ok. 80 proc. tego związku powstaje właśnie pod wpływem promieniowania UVB, wyzwalającego proces syntezy witaminy D3 w skórze. To jeden z głównych powodów, dla których właśnie w okresie jesienno-zimowym powinniśmy uzupełniać jej zasoby w organizmie.

Mimo że nawet 20-30 minutowe przebywanie na słońcu wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na witaminę D w 90%, to dla większości z nas regularne kąpiele słoneczne są trudne do realizacji w zimnych miesiącach. Dodatkowo witaminę tą stosunkowo trudno uzupełnić dietą. Największe jej ilości znajdziemy w produktach takich jak ser żółty, śmietana, żółtko jaja i tłuste ryby np. tuńczyk, dorsz, czy śledź. Często jednak do uzupełnienia diety wskazana jest również dodatkowa pomoc np. Mega Tran w kapsułkach zawierający olej z wątroby dorsza, który zawiera naturalne substancje odżywcze, wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega i niezbędną witaminę D3.

Kiedy jest jej za mało…

Jaki jest jej optymalny poziom dla naszego organizmu? Specjaliści uważają, że każda ilość poniżej 50 ng/ml jest uważana za niedobór tej witaminy, natomiast ilość powyżej 150 ng/ml staje się toksyczna. 

Witamina D jako naturalny hormon, bierze aktywny udział w reakcji immunologicznej naszego organizmu. Naukowcy przypuszczają, że witamina D jest zdecydowanie ważniejsza dla poprawy odporności niż witamina C. Jej niedobór może objawiać się częstymi infekcjami i osłabieniem organizmu.

Niedobór witaminy D może objawiać się także częstymi infekcjami i osłabieniem organizmu, wpływa na zaburzenia krążenia, a tym samym ciśnienia krwi. Mogą go również sygnalizować stany zapalne skóry oraz spojówek, a także bóle mięśniowe i nerwobóle. Od strony układu nerwowego pojawiają się zaburzenia snu i brak koncentracji, stałe uczucie zmęczenia, uczucie ogólnego niepokoju, a jak podejrzewają naukowcy ma on również wpływ rozwój stanów depresyjnych.

U osób starszych i dzieci niedobór witaminy D3 jest powodem schorzeń od strony układu szkieletowego objawiając się osteoporozą lub osteomalacją czyli tzw. krzywicą. W tym kontekście witamina D jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia, które jest uzależnione od poprawnego stanu śluzówki przewodu pokarmowego oraz od obecności tzw. nośników - związków niezbędnych do transportu wapnia przez ściankę jelit do krwioobiegu. Właśnie w tym procesie najważniejszymi związkami są aktywna witamina D – w postaci hormonu zwanego kalcytriolem oraz parathormon.

Rozsądna suplementacja 

Niedobór witaminy D, to powszechny problem, jednak równie często zdarzają się przypadki jej przedawkowania, a raczej zbyt wysokiego stężenia w organizmie.

Właśnie dlatego zanim sami zdecydujemy się na suplementację warto wykonać badania krwi i przekonać się ile jednostek znajduje się w naszym organizmie. Zalecana dzienna dawka dla osób dorosłych i w podeszłym wieku wynosi od 800 do 2000 j.m. na dobę czyli 20-50 mcg w zależności od masy ciała. Przyjmowanie takiej dawki zaleca się zarówno w miesiącach od września do kwietnia lub przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona synteza skórna witaminy D w lecie.

Wybierając suplement warto więc zwrócić uwagę na zawartość witaminy D, aby znaleźć produkt zapewniający 100% dziennego spożycia, jak np. suplement Protego Witamina D, którego jedna kapsułka zawiera aż 50mcg witaminy D (2000j.m.). 

Warto wspomnieć, że do postępowania dietetycznego szczególnie u osób starszych i dotkniętych osteoporozą, osteomalacją, czy zaburzeniami mineralizacji kości zaleca się również stosowanie produktów zawierających dodatkowo witaminę K, która podobnie jak witamina D bierze udział w dystrybucji wapnia po ustroju, przy czym zmniejsza ryzyko odkładania wapnia np. w tętnicach. W aptece dostępne są produkty łączące w sobie obydwie te witaminy, takie jak Molekin D3+K2, który może być dobrym rozwiązaniem szczególnie dla seniorów zmagających się z dolegliwościami ze strony układu kostnego.